Блог за живота, самопознание, духовно развитие, житейско вдъхновение и личностно развитие, мисли и мъдрости

понеделник, 23 януари 2017 г.

Не се дръж сякаш са ти потънали гемиите!




списък с действия за така наречения по-щастлив живот

Странно как някои неща ни се струват важни в моментите, когато ги правим. После, когато погледнем назад, осъзнаваме, че изобщо не са били важни. Знаеш за какво говоря. То е като да откриеш, че си добър в нещо, което въобще не е нужно да бъде вършено.
Какво може да е по-важно за теб от това да живееш с пълния си потенциал? Да живееш толкова добре, колкото е възможно? Да бъдеш максимално здрав? Да се забавляваш със семейството и приятелите си? Да бъдеш добър родител? И така - кои са важните неща, които трябва да направиш? Ето един списък с действия за така наречения по-щастлив живот:


1. Давай го по-леко! Не се дръж сякаш са ти потънали гемиите.

2. Забрави обвиненията. Може да се занимаваш с тях или пък да се захванеш с проблемите си. Дали не е по-добре да запазиш времето си за проблемите, а? Аз самият се хващам в капана на упреците от време на време. Харесва ми да соча с пръст и да укорявам. Добър съм в това. По-добре от всеки друг мога да открия кой е виновен в някаква ситуация. След като изхабя достатъчно енергия в това да обвинявам някой друг, се чувствам малко по-добре, но... само временно. А проблемът все още е неразрешен. Открих, че е по-смислено да пропусна упреците – и към другите, и към себе си – и да се заема със самия проблем.

3. Забрави вината. Вината има съвсем нищожно предназначение. Не можеш да се върнеш назад и да промениш случилото се. Ако си забъркал някаква каша, извини се и продължи напред. Вината сама по себе си няма да те накара да се почувстваш по-добре или да те освободи. Ще се почувстваш по-добре едва когато изкупиш грешката си и продължиш напред.

4. Забрави късмета. Някои разчитат, че именно той ще им донесе щастие и успех. Аз вярвам в късмета: Вярвам, че късметът идва, когато подготовката се срещне с възможността. Късметлиите са тези, които са добре подготвени, разпознават възможностите, когато се появят, и се възползват от тях. Вместо да разчиташ, че ще имаш късмет, фокусирай се върху подготовката си във всяка област на живота.

5. Създай собствена верига от обстоятелства. Ако не харесваш начина, по който се случват нещата, промени посоката, в която са поели. Ти ги контролираш. Не се примирявай със сегашното положение и се хвани на работа, за да си създадеш ново.

6. Фокусирай се върху това, което трябва да направиш в момента. Прекалено много време се губи в оплакване на неща, случили се в миналото, или в притеснения за такива, които биха могли евентуално да се случат в бъдеще. Миналото е точно това – минало. Бъдещето вероятно няма да бъде толкова лошо, колкото си го представяш. Фокусирай се върху настоящето. То е единственото, с което трябва да се занимаваш.

7. Спри да искаш винаги да си прав. Това е едно от най-големите предизвикателства пред мен самия. Аз обичам да съм прав. И не мисля, че е така само при мен – на всички ни харесва, когато се окажем прави. Избирай битките си. Понякога не си струва да се биеш. Всъщност в повечето случаи е така.

8. Бъди широко скроен. Откажи се от дребнавостта на всяко ниво. Наистина ли е важно за теб дали пастата за зъби се изстисква от края, или от средата? Когато си в ресторанта с компания, има ли значение кой е ял десерт и кой не – просто си поделете сметката и се преместете в бара. Не бъди дребнав – това е изключително непривлекателно.

9. Бъди колкото може по-здрав. Трудно е да бъдеш щастлив, когато си болен. Не е удобно да си болен. Това ти краде от времето. Както казва Том Хопкинс: „Да бъдеш богат и болен е глупаво“.

10. Хвали другите. Отнема само секунда да бъдеш мил с някого. „Добро утро.“ „Хубава рокля.“ „Днес изглеждаш чудесно.“ „Добра работа.“ Толкова е лесно да кажеш нещо такова. На теб ще ти струва съвсем малко време, а за човека, който получава комплимента, приятното усещане ще остане в продължение на седмици.

11. Продължавай да учиш. Ум, който е изправен пред предизвикателства и е постоянно упражняван, е по-щастлив от отегчения ум. Чети. Ходи на семинари и курсове. Гледай образователни програми. Посещавай музеи. Запиши се в някой клуб по интереси. Чети.

12. Преодолей нуждата от чуждото одобрение. Развий отношението „Това, което си мислите за мен, не е моя работа“. Знам го от личен опит и мога да ти обещая, че ще се почувстваш много по-щастлив.

13. Запълни живота си с дейности, които ти доставят удоволствие. Знам, че това е трудно, когато се чувстваш сякаш всичко около теб е само работа, работа, работа. Ако обаче измислиш как всеки ден да правиш дори само едно нещо, което наистина ти харесва, и след това постепенно увеличиш времето, през което се занимаваш с него, ще бъдеш много по-щастлив.

14. Научи се да си почиваш. Няма да ти отнеме много време. Не ти е нужна цяла ваканция, за да си починеш. Трябва да намериш някакъв момент всеки ден, когато можеш да дадеш почивка на ума и тялото си.

15. Овладей умението да прощаваш. Не можеш да бъдеш щастлив, когато таиш неприязън или лоши чувства в сърцето си. Няма как да си сърдит на някого и да си щастлив. Преодолей го. Осъзнай, че не можеш да бъдеш щастлив, докато не простиш.

16. Бъди щедър. И с пари, и с време. Давай на тези хора, които имат повече нужда от теб самия. И никога не си мисли, че имаш прекалено малко, за да раздаваш на другите. Винаги имаш достатъчно, за да го споделиш с някого.

17. Забавлявай се с парите си. Важно е и да знаеш как да се забавляваш с парите си. Това не означава да харчиш повече, отколкото можеш да си позволиш. Не съм фен на живеенето над възможностите си. Фен съм обаче на това да живееш в границите на възможностите си и да се научиш как да си доставяш удоволствия с това, с което разполагаш. Да станеш богат и да живееш като бедняк е глупаво.

18. Не търси щастие в неща извън теб. Щастието идва отвътре. Често се вкопчваме в неща извън нас, които смятаме, че ще ни донесат щастие. Някои хора пазаруват. Някои ядат. Някои правят и двете. Те са дебели, но със сигурност се обличат в хубави дрехи (доколкото това е възможно, като се има предвид размера им). Докато не им посочиш, обясниш и набиеш в главите, че външните неща няма да им донесат нищо друго освен временно бягство от проблемите, те ще продължат да харчат и да пазаруват в преследване на щастието си. Когато осъзнаят, че щастието идва отвътре, вече няма да имат нужда да търсят нещо извън себе.

автор: Лари Уингет; откъс от книгата "Не бъди идиот! Не се прецаквай сам!"
Прочети…



неделя, 22 януари 2017 г.

20 урока за живота от Морихей Уешиба - създателя на Айкидо




20 урока за живота от Морихей Уешиба - създателя на Айкидо

До втората половина на XX век в Япония основен принцип в бойните изкуства било умението да убиваш. Морихей Уешиба въвежда в айкидо съвършено противоположен принцип – отказ от убийство. Разбира се майсторите на айкидо изучават смъртните техники, но не, за да ги прилагат, а за да им се противопоставят.

Морихей Уешиба e една от най-забележителните личности в историята на бойните изкуства на XX век. Учениците му го помнят като мастър по бойни изкуства, чиято практика наречена Айкидо го извежда на едно ново ниво. От мастър, притежаващ съвършена техника, към моралното и философско познание Айкидо, път към световната хармония пред лицето на заобикалящата агресия. Много от учениците, които обучил се превърнали в учители, създавайки свои собствени школи по Айкидо.

Уроци за живота, които създателят на Айкидо ни оставя:

1. Не ти трябват къщи, пари, власт или положение, за да практикуваш световното изкуство. Небето е там, където се намираш сега, и това е мястото, където можеш да се обучаваш.

2. Животът е миг след миг, а мярката на вашия живот е това, как духът ви процъфтява във всеки един миг.

3. Смисълът на победата е отсъствието на конфликт. Смисълът на отсъствието на конфликт е в отсъствието на изолация.

4. Да не разбереш какво е поражение, значи никога да не си бил на война.

5. В света има зло и безпорядък, защото хората са забравили за това, че всички неща се случват от едно място. Върни се към онова място и остави всички егоистични мисли, напразни желания и гняв. Този, който не владее нищо, владее всичко.

6. Движи се като лъч светлина, лети като мълния, удряй като гръм, върти се около устойчивия център.

7. Техниките изискват четири качества, в които се отразява природата на нашия свят. В зависимост от обстоятелствата, ти трябва да си: твърд като диамант, гъвкав като върба, плавен като течението на реката или празен като небето.

8. Началото на всички методи – хармонично сътрудничество на дясно и ляво. Лявата ръка държи живота и смъртта. Дясната ръка ги управлява. Четирите края са като четири подпори в небето. Те се проявяват в осем направления, Ин и Ян, външно и вътрешно.

9. Когато противника върви напред, излез и го приветствай. Ако иска да се отдръпне, изпрати го.

10. Всеки има дух, който трябва да усъвършенства, тяло, което трябва да тренира и път, който да измине.

11. Ролята на човечеството е да постига целите си с чисто сърце, намиращо се в хармония с Вселената и обичащо всичко.

12. Наблюдавай създаването на този свят, слушай думите на мъдрите и приемай всичко добро като свое. Въз основа на това, отвори своята собствена врата към истината. Не подминавай истината, която стои пред теб. Изучавай течението на водата в ручея, плавно и свободно обгръщащо камъните. Учи се от свещените книги и мъдрите хора. Всичко наоколо – дори горите, реките, тревите и дърветата – трябва да станат твои учители.

13. Съхранявай разума си светъл и чист, като необятното небе, великия океан и най-високия връх, пуст от всички мисли. Винаги съхранявай тялото си пълно със светлина и топлина. Изпълни го с мъдрост и просветление.

14. Прогресът идва към онези, които тренират ден след ден. Следващите тайни техники, няма да постигнат нищо.

15. Всички закони на небето и земята живеят в теб. Животът сам по себе си е истина и това няма да се промени. Всичко живо на небето и земята диша. Диханието е нишка, свързваща всичко живо в едно.

16. Не гледай на този свят със страх и отвращение. Смело гледай в лицето онова, което ти предлагат боговете.

17. В момента, в който започваш да търсиш “доброто” и “лошото” в своите близки в твоето сърце се отваря дупка, през която влизат лошите мисли. Ако изпитваш другите, състезаваш се с тях и ги критикуваш – това довежда до отслабване и поражение.

18. Целта на тренировките е отслабналото тяло да заякне и да шлифоваш духа.

19. В света на изкуството няма състезания. Истинският войн е непобедим, защото не се сражава с никой. Да нанесеш поражение означава да поразиш собствения си противоречив ум.

20. И не забравяй: всеки има дух, който може да усъвършенства; тяло, което да тренира; и път, който да извърви…

Създателят на айкидо Морихей Уешиба е роден в края на миналия век в Япония в старинен самурайски род от префектурата Вакаяма.

Уешиба се насочил към бойните изкуства още като малък. Казват, че е научил множество бойни изкуства, в това число и карате До. На 13 годишна възраст започнал да се занимава с джу джицу, като отделял особено внимание на силовите тренировки, лицевите опори и ходенето на ръце. Паралелно с това достигал и тайните на кен джуцу и со джуцу.

За 20 години Морихей научил толкова, колкото другите не могат да научат за цял живот. Можел да победи всеки, който се изправи пред него, а той не можел да бъде победен от никого. Но душата му така и не получила покой.

Уешиба постигнал безброй много победи и бил способен за секунди да премахне от пътя огромно количество невъоръжени и въоръжени съперници. Изведнъж осъзнал, че целта, която бил поставил пред себе си и към която се стремял през всичките тези години – да стане най-силният и да побеждава всичко и всички не е нищо друго, освен грешка.

Един ден ще се появи онзи, който ще е по-силен от него. И с възрастта непременно ще дойдат и пораженията и по-младият ще го лиши от смисъла на живота му, отнемайки му онова, заради което е живял. Разбрал, че победата не носи ползи и щастие нито на него нито на останалите. А значи всяка победа е относителна и дори безсмислена.

Губейки предишните си убеждения и начин на мислене, започнал сериозно да изучава будизъм, конфуцианство, даоизъм и шинтоизъм.

Накрая открил това, което искал. След мъчителни размишления и съмнения прозрял истината: трябва да върви по пътя на природата и любовта.

Съединявайки определени елементи от различни изкуства с нова философия, той създал ново изкуство, открояващо се сред другите изкуства и смятано за най-трудното сред тях. Нарекъл го Айкидо, което може да бъде преведено като “път на хармоничната сила”.

Морихей Уешиба искренно вярвал в огромните възможности на айкидо, като казвал, че то е предназначено не за група хора, не за цял народ, а за цялото човечество.

Източник
Прочети…



петък, 20 януари 2017 г.

„Нищо не тежи така както предаността“ - 37 ЦИТАТА ОТ АГАТА КРИСТИ




Подбрахме някои от най-култовите цитати на Агата Кристи.

Подбрахме някои от най-култовите цитати на гранд дамата на криминалните истории, сладкодумният разказвач на заплетени истории – Агата Кристи.

1. Никога не правете сами това, което другите могат да направят за вас.

2. Когато става въпрос за големи пари, по-добре не се доверявайте на никого.

3. Да даваш вид, че знаеш нещо, е по-трудно отколкото наистина да го узнаеш.

4. Нещастието на дребните и педантични мъже е това, че те обикновено харесват високи и забележителни жени.

5. Най-добрият детектив е случаят.

6. Животът по време на пътешествие – това е мечта в най-чист вид.

7. Мъничко злословия придават на живота пикантна острота.

8. Нищо не тежи така както предаността.

9. Всеки убиец вероятно е нечий стар приятел.

10. Животът не е толкова дълъг, за да си позволиш да скучаеш.

11. Политикът иска да остане на поста си винаги воден от най-висши подбуди.

12. Няма по-голяма грешка от това да срещнеш шедьоврите на изкуството в неподходящ момент. За много хора Шекспир е загубен завинаги заради това, че са го изучавали в училище.

13. Никога не се връщайте там, където сте били щастливи. Така всичко остава живо в паметта ви.

14. Безупречната репутация е първата необходимост за измамника.

15. Жените несъзнателно забелязват хиляди малки детайли, несъзнателно ги съпоставят и наричат това интуиция.

16. Умният човек държи своите съображения при себе си.

17. Простият факт, че будилникът не е иззвънял е променил много човешки съдби.

18. Не трябва да съдите един човек без да го изслушате.

19. Всяка взаимна привързаност между мъж и жена започва с потресаващата илюзия, че мислят по еднакъв начин за света.

20. Умните не се обиждат, а правят изводи.

21. Ако се опитваш да съживиш миналото, то в края на краищата се появява, но в изопачен вид.

22. Странно, жените от любов се разхубавяват, а мъжете изглеждат като болни овце.

23. Неопровержимата логика е характерна за маниаците.

24. Старите грехове имат дълги сенки.

25. Жените рядко грешат в своите преценки една за друга.

26. Oбичaм живoтa. Билa cъм и бeзнaдeжднo нeщacтнa, paзĸъcвaнa oт мъĸa, нo пpeз цялoтo вpeмe нe cъм cпиpaлa дa вяpвaм, чe пpocтo дa cи жив e нeщo вeлиĸo.

27. Никога не мислете, че вие знаете по-добре, какво е най-добро за хората около вас.

28. Красотата е единственото нещо, заради което си струва да се живее.

29. Ако поставиш главата си в устата на лъв, не трябва да се оплакваш, в случай че един ден той я отхапе.

30. Времето е най-добрият убиец.

31. Много малко от нас са това, което изглеждат.

32. Всяка жена може да заблуди един мъж, ако поиска и ако той е влюбен в нея.

33. Едно от най-хубавите неща, които могат да ти се случат в живота, е да имаш щастливо детство.

34. Най-важните моменти от живота си разпознаваш, когато вече е твърде късно.

35. Със сигурност за всичко, което обичаме, трябва да платим някаква цена.

36. Щастливите хора много често се провалят, защото те са в такава хармония със самите себе си, че просто нищо не ги интересува.

37. Животът, сам по себе си, е една неразплетена мистерия.
Прочети…



вторник, 10 януари 2017 г.

Квантова психология - Всяка мисъл създава своя реалност, която се разраства подобно на паяжина




Квантова психология - Всяка мисъл създава своя реалност, която се разраства подобно на паяжина

Защо е важно какво мислим? Защо е важно да се стремим към осъзнаване? Защо трябва да излезем от матриците на ежедневието и възприятията?

Ние не вярваме на това, което виждаме. Ние виждаме това, в което вярваме. Казано по-просто актът на наблюдение, това е акт на сътворение. Наблюдението – това не е да гледаш нещо отстрани, ние просто създаваме проекция на мислите си за това, което наблюдаваме. И тези проекции действат според нашите предположения. В момента, в който започваме да наблюдаваме нещо, ние имаме някакво предположение. И това предположение е нашето убеждение, нашата вяра. По този начин наблюденията се основават на убеждения. На квантово ниво реалността е там по предположение на наблюдателя. Всичко във Вселената се определя от нас самите.

Подсъзнателните мисли са еквивалентни на субатомните частици

Ние не се занимаваме с физическата реалност, както ни се струва на макроскопично ниво, а с енергия и информация. Тук се занимаваме не с частици, а с полета. На тези полета съзнанието и енергията леко си взаимодействат, докато на външни нива те се възприемат отделно. Тази дълбока връзка между съзнанието и материята е била скрита за нас.

Единното поле съединява атомите и чувствата, хората и предметите. Нашите вътрешни чувства изменят възприятията като външно състояние на материята на субатомно ниво. Все едно разглеждаме две страни на един медал: едно и също пространство обединява двете понятия. Тези полета или облаци, се държат заедно като струни (теория на струните- предполага, че основната единица на материята е микроскопична струна, а не точка и, че възможните взаимодействия на материята представляват сливане или разцепване на тези струни). Те са пълни с информация за живот. И колкото вървим по-нататък, толкова повече откриваме психофизическата и физико-емоционалната реалност. Нашите несъзнателни нива са обединени с предметите около нас, защото те са разположени в едно поле.

Всички наши вярвания се отпечатват през целия ни живот и се обединяват като форма на нашето програмиране. Но тук е и проблемът - голяма част от мисловния процес и системата от убеждения се осъществяват несъзнателно. Поради тази причина ние сме блокирани от възприемането на дълбока връзка извън матрицата.

Матрицата е илюзията за разделянето на телата според твърдостта, в която попадаме при наблюдение, а зад нея се крие истинската реалност.

Алберт Айнщайн ни показа, че възприеманата твърдост е мираж. Която и да е физическа материя около нас се получава от честотата на вибрациите на енергията, а като се изменя честотата на вибрациите, може да се измени структурата на материята.

Много от нас са затворени в матрицата, убедени, че видимото е отделно от нас. Но на едно дълбоко ниво в мозъка ние работим на това субатомно подсъзнателно ниво. Субатомната частица е елементарна или съставна частица, по-малка от атома.

Какво създаваме ние без да осъзнаваме?

Несъзнателно ние създаваме нежелани резултати, демонстрираме скрити желания. Това, за което не бихме искали да си спомняме. Забили сме се в шаблони, в програми. Индивидуални програми, които ни вкарват в усещане за изолираност и изключителност. Доказано е, че като възрастни ние живеем по същите шаблони, които сме възприели в детството си. Нещо от рода на кармата.

Същността на проблема при наблюдение е в това, че наблюдението се явява и творение на наблюдаващия, и това има много важни последствия за всеки, защото в момент на наблюдение на нещо или на някого ние започваме да предполагаме и създаваме.

Когато сме в състояние на страх,а страхът е много бавна нискочестотна вибрация, още повече вие виждате въплъщението на страха около вас. Всяка система за манипулиране на масите е създадена да управлява чрез страх. Опитват се да ни държат под стрес, за да се тревожим за утрешния ден и да съжаляваме за днешния. Това ни поставя в състояние на бавни и ниски вибрации. Трябва да бъдем много внимателни с това, в което вярваме за в бъдеще.

В холографската реалност, колкото повече зависим от системата на убежденията, толкова повече създаваме това, в което сме убедени, в което вярваме. Всяка мисъл създава своя реалност, която се разраства, подобно на паяжина.

Несъзнателното - това е творческа сила, която е вътре в нас и, която създава това, което е програмирано дълбоко в нас. То съществува на границата със съзнателното и то възвръща всичките ни изтрити и откраднати спомени. И да мислим, че живеем въз основа на опита, като нещо отделно от нас, което създаваме автоматически – е опасно.

Превод: Маргарита Бончева / Портал12
Автор: Олга Строганова / golbis.com
Прочети…



понеделник, 9 януари 2017 г.

Важни въпроси за живота, с прости, но мъдри отговори




Важни въпроси за живота, с прости, но мъдри отговори

Да се женя или не?

Заможен младеж се приближил до един странстващ монах, който стоял на градския площад. Той сложил златна монета в поставката за подаяния и казал:

- Уважаеми, нужен ми е твоят съвет. Много харесвам едно момиче. Но напоследък много се измъчвам, защото не знам какво да направя – да се оженя ли за нея или не...
- Не. Не се жени! – веднага отговорил старецът.
- Но защо?
- Ако ти наистина искаше да се ожениш за нея, изобщо нямаше да питаш.

Туристът

Един чуждестранен турист посетил известен мъдрец в неговия дом. Там той с удивление открил, че жилището му се състои само от една стая, пълна с книги, а единствените мебели били маса и дървена пейка.
- Но къде е твоята покъщнина, мебелите...? - попитал туристът.
- А къде е твоята?
- Но аз само минавам оттук! Аз съм турист...
- Аз също. – отговорил мъдрецът.

Истинската любов

Едно момиче попитало своя учител:
- Как да различа истинската любов от фалшивата?
- Много просто – отговорил той. – „...защото обичам!“ – това е истинската любов. „Обичам, защото...“ – това е фалшивата.

Човекът

Веднъж попитали Далай Лама какво го изумява най-много от всичко.
- Човекът! – отговорил той. – Най-напред жертва своето здраве, за да изкара пари. После харчи тези пари за възстановяване на здравето си. През цялото това време той толкова се безпокои за бъдещето си, че никога не се наслаждава на настоящето. В резултат на това не живее нито в настоящето, нито в бъдещето. Освен това човекът живее така, сякаш никога няма да умре, а умирайки съжалява за това, че не е живял.
Прочети…



 

20-те най-вредни и тежки мисли, и навици, които можем без съжаление да изхвърлим от главата и живота си.

1. Страх от неизвестното - пътят е там, където стъпвате. 2. Навикът да сравнявате и мислите , че другите са по-щастливи, успешни и кат...

Популярни статии

Връзка с нас

Име

Имейл *

Съобщение *

Статии архив

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Предоставено от Blogger.
Copyright © Правилата на живота | Powered by Blogger
Design by Saeed Salam | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com