Блог за живота, самопознание, духовно развитие, житейско вдъхновение и личностно развитие, мисли и мъдрости

понеделник, 18 януари 2016 г.

6 знака, че пропилявате живота си




Милиони хора по света са в плен на едни и същи мисловни капани.

Не е нужно човек да е зад решетките, за да бъде затворник. Често собствените ни концепции, решения и идеи са това, което ни отнема свободата. Така, безброй интелигентни хора пропиляват по-голямата част от живота си, пише блогърът Ейнджъл Черноф за marcandangel.com. Милиони хора по света са в плен на едни и същи мисловни капани.
Ето шест от най-често срещаните (и трудни за приемане) признаци, че животът ви не е това, което искате и трябва да промените начина си на мислене, за да постигнете щастие и удовлетворение:

1. Стремите се да отговорите на очакванията на всички останали, с изключение на вас. - Твърде много хора живеят живот, който не е техният. Живеят така, както другите смятат за правилно... така, както родителите им смятат, че е най-добре за тях ... както
приятелите, учителите, правителството и медиите мислят, че е най-добре. Те пренебрегват вътрешния глас и интуицията си. Толкова са заети да удовлетворят всички останали и да се съобразят с очакванията им, че губят контрол над живота си. Забравят какво ги прави щастливи, какво искат, от какво имат нужда ... и в крайна сметка забравят за себе си. Имаме един живот - тук и сега. Трябва го вземем в свои ръце и да не позволяваме другите да отвличат вниманието ни от нашата истина.

2. Обвинявате всички останали. - Откажете се от нуждата да обвинявате другите за това, което имате или нямате, за това, което чувствате или не чувствате. Спрете да преотстъпвате на другите силата и отговорността за вашия живот. Или вие имате власт над собствените си проблеми, или те ще вземат власт над вас. Точка!

3. Оплаквате се непрекъснато. - Постоянната нужда да се оплаквате от какво ли не - хора, ситуации и т.н. - не води до нищо освен до нещастие и депресия. Никой не може да ви направи нещастни, нито една ситуация не може да ви депресира, осен ако не й позволите. Чувствата не са резултат от ситуацията, а от това как гледате на нея. Не е лесно да се приеме, но това е истината. Вашият живот е такъв, какъвто го виждате. Не подценявайте силата на собствените си мисли.

4. Не сте готови да се провалите. - Посредствеността е удобна; защото избираме да не опитваме. Защото е по-лесно да говорите как ще научите или направите нещо ново, отколкото действително да го направите. Защото мислите, че всичко е прекалено трудно, така че просто ще го направите "утре". Защото мразите работата си, но не търсите нова; защото е по-лесно да отхвърлите отхвърлянето. Излезте от това състояние. Докато се размотавате и се проваляте в това да опитате, трябва всъщност да сте там, навън, и да се опитвате да се провалите, да предизвиквате себе си, да учите нови неща, да се проваляте, напредвайки, колкото се може по-бързо. Желанието за успех трябва да надмогне страха от провал. Защото, ако прекалено много се страхувате да не се провалите, няма да направите това, което е нужно, за да успеете.

5. Оставяте страха да решава бъдещето ви. - Страхът е чувство, а не факт. Ние сами го създаваме. Всичко е в ума ни. Променете нещата отвътре и отвън всичко ще си дойде на мястото. Както казва Франклин Делано Рузвелт: "Единственото нещо, от което трябва да се страхуваме, е самият страх." Помнете това. Не позволявайте на страха да решава бъдещето ви. Нека вашите мечти да бъдат по-големи от страховете ви и действията - по-силни от думите ви.

6. Вярвате, че най-доброто е вече зад вас. - Това може би е най-трудното, но трябва да оставим миналото да си отиде! Да, никак не е лесно, особено когато то изглежда толкова по-добре от настоящето, а бъдещето - толкова несигурно. Но имайте предвид, че настоящият момент е всичко, което имате и с което някога ще разполагате. Миналото, което днес копнеете да се върне, вероятно сте го пренебрегвали, когато е било настояще. Не си причинявайте това отново. Не пропилявайте настоящето си с едно минало, което няма бъдеще.
Прочети…



петък, 15 януари 2016 г.

КОГАТО ЗАПОЧНАХ ДА ОБИЧАМ СЕБЕ СИ!




Когато започнах да обичам себе си, разбрах колко силно може да обидиш някого

• Когато започнах да обичам себе си, открих, че мъката и страданията са само предупредителни сигнали за това, че живея против своята собствена истинност. Днес аз знам, че това се нарича „да бъдеш самия себе си“.

• Когато започнах да обичам себе си, разбрах колко силно може да обидиш някого, ако го принуждаваш да изпълнява собствените си желания, макар да знаеш, че не им е дошло времето и човекът още не е готов за това, въпреки че този човек бях аз самият. Днес наричам това „самоуважение“.

• Когато започнах да обичам себе си, спрях да жадувам за друг живот и изведнъж видях, че всичко, който ме заобикаля сега, ме приканва да раста. Днес аз наричам това „зрялост“.

• Когато започнах да обичам себе си, разбрах, че при всякакви обстоятелства аз се намирам в точното място и в точното време и всичко се случва точно когато трябва. Така че мога да бъда спокоен. Днес аз наричам това „увереност в себе си“.

• Когато започнах да обичам себе си, престанах да крада от своето собствено време и спрях да правя грандиозни планове за бъдещето. Днес правя само онова, което ми доставя радост и ме прави щастлив, нещата, които обичам и които развеселяват сърцето ми. Правя това по свой собствен начин и в свой собствен ритъм. Днес аз наричам това „простота“.

• Когато започнах да обичам себе си, аз се освободих от всичко, което вреди на моето здраве – храна, хора, вещи, ситуации. Всичко, което ме дърпаше надолу и ме отвеждаше далеч от мен самия. В началото наричах тази позиция здравословен егоизъм. Днес аз знам, че това е „любов към самия себе си“.

• Когато започнах да обичам себе си, престанах да се опитвам да бъда винаги прав. И оттогава започнах все по-малко да греша. Днес разбирам, че това е „скромност“.

• Когато започнах да обичам себе си, престанах да живея с миналото и да се тревожа за бъдещето. Днес живея само в настоящия момент, в който се случва всичко. Днес аз живея всеки ден, ден след ден, и наричам това „удовлетворение“.

• Когато започнах да обичам себе си, осъзнах, че моят ум може да ми пречи, че от него мога дори да се разболея.Когато обаче го свързах с моето сърце, той веднага ми стана ценен помощник. Тази връзка днес аз наричам „мъдростта на сърцето“.

• Ние повече нямаме нужда от спорове, конфронтации, проблеми със самите нас и с другите хора. Дори звездите се сблъскват, а от сблъсъка се раждат нови светове. Днес аз знам, че това е Животът.

– Чарли Чаплин
Прочети…



вторник, 5 януари 2016 г.

Исак Нютон: физик, математик, астроном, философ, алхимик и богослов




Исак Нютон: физик, математик, астроном, философ, алхимик и богослов
Исак Нютон

Английският физик, математик, астроном, философ, алхимик и богослов Исак Нютон е роден на 4 януари 1643г. (25 декември 1642 – стар стил). Приносът на Нютон в развитието на математиката и различни области на физиката изиграва важна роля в Научната революция и той е „смятан от мнозина за най-великият и най-влиятелен учен живял някога“.

В областта на механиката Нютон открива закона за всемирното привличане и чрез предложените Закони за движение поставя основите на класическата механика. Освен това той формулира принципа за запазване на импулса и момента на импулса и пръв показва, че движението на небесните тела и на предметите на Земята се подчинява на общи закони, демонстрирайки съответствието между законите на Кеплер за движението на планетите и собствената му теория за гравитацията и премахвайки последните съмнения към хелиоцентричната теория.

Сред многобройните проблеми, които изследва Нютон, са също разлагането и природата на светлината,скоростта на звука, охлаждането, произходът на звездите, хронологията на Библията, природата на Светата Троица. Той конструира първия действащ рефлекторен телескоп и развива своя теория за цветовете, основана на наблюденията на разлагането на бялата светлина с призма.

Работейки над проблемите на физиката, Исак Нютон поставя началото, едновременно и независимо от Готфрид Лайбниц, на математическия анализ, който е в основата на развитието на науката до наши дни. Той също така описва разлагането на бином, повдигнат на степен, създава числен метод за намиране на корените на функция и допринася за изследванията на степенните редове.

Нютон е силно религиозен, придържа се към неортодоксални християнски възгледи и освен на научна тема пише текстове и в областта на библейската херменевтика и окултизма. Той отказва да стане свещеник и да получи последно причастие, като вероятно отхвърля догмата за Светата Троица.

Нека си спомним за неговия гений с някои от неговите мисли:

  1. Ако виждах по-далеч от другите, то е защото стоях на раменете на гиганти.
  2. Геният е постоянство на мисълта, съсредоточена в определено направление.
  3. Истината винаги се намира в простотата, а не в многообразието и безпорядъка.
  4. Наблюдавайки Божиите творения, ние разбираме, че истинският Бог е едно интелигентно и всемогъщо Същество, и че Той притежава всички съвършенства и абсолютната власт. Бог е вечен и безкраен, всесилен и всезнаещ, т.е. Неговото съществуване трае от вечността до вечността, Неговата личност се простира от безкрайността до безкрайността. Той властва над всички неща и знае всичко, което се е случило или е възможно да се случи.
  5. Платон е мой приятел, Аристотел е мой приятел, но най-голям приятел ми е истината.
  6. Според мене аз съм само едно дете, играещо си на плажа, докато огромният океан на истината лежи неоткрит пред мене.
  7. Това е съвършенството на Божиите дела, че са извършени с голяма простота. Той е Бог на реда, а не на безредието.
Прочети…



понеделник, 4 януари 2016 г.

12 закона на йогата – непробиваем щит срещу манипулации




12 закона на йогата – непробиваем щит срещу манипулации

Да манипулираш майстор на йогата е трудно, тъй като тялото и съзнанието му са в хармония. Не всеки обаче има време и желание да навлезе в дебрите на това старовременно учение, превърнало се за някои дори и в религия. Това, което обаче си струва всеки от нас да научи е самото виждане за живота, което носи у себе си йогата.

Ар Сантем – доказано име в тази област, е формулирал 12 основни закона, които могат да бъдат използвани за борба с повечето съвременни манипулации.

12 точки от непробиваемия щит за защита


На теб ти трябва – ти го прави.

Всеки път, когато в разговора става дума за дълг или задължение и присъства думата „трябва”, добре е да си зададете въпроса „ На кого му трябва?”. Манипулаторите обичат да пропускат факта, че желаното е нужно най-вече на тях самите.

Например, фразата, която често използват родителите: „Трябва да си намериш работа”, без манипулация би звучала така: „Трябва да си намериш работа, за да спреш да ми харчиш парите – време е да слезеш от гърба ни и да се оправяш сам.” А докато младия човек има опцията да не работи, разбира се ще му е удобно да мързелува за сметка на родителите си.

Не обещавай. Ако си обещал – изпълнявай.

Колко често давате необмислени обещания? Изпеченият манипулатор нарочно ще ви кара да обещавате, а след това ще експлоатира вашето чувство за вина.

Затова – просто не обещавайте! Ако все пак го направите – изпълнявайте.

Следващия път, когато някой се опита да ви преметне по този начин, помислете два пъти, преди да се ангажирате да направите нещо.


Ако не те молят – не се бъркай.

Често се случва да се ръководим от добри намерения, а накрая да стане много по-зле. Без да са ни искали помощта нашите усилия се възприемат като даденост.

Още по-лошо е, когато за проблема на един човек молим съвсем друг. Помагайки в такава ситуация, ние нарушаваме и закона „ Ако на теб ти трябва – ти си го направи”.

Ако ви се струва очевидно, че човек се нуждае от помощ, възползвайте се от възможността да разберете от него, готов ли е да приеме помощ точно от вас. Ако момиче нарочно си заклещи токът в шахта, само за да се запознае с ей онова симпатично момче, а вие развалите всичко……няма да е много приятно.


При молба не отказвай.

Всяка молба предполага благодарност. Манипулаторите са склонни да дават празни обещания или да забравят за направените им услуги. Изпълнявайте молбата, но не се притеснявайте да искате услуга в замяна – дори по-рано.


Живей в настоящето ( не в миналото и не в бъдещето)

Това е един от най-важните закони, независимо дали става въпрос за йога или за каквото и да било! Например, манипулацията „Преди ти не беше такъв” , често се разрушава с „Преди си беше за преди”.

Обещанията за сладко бъдеще, моментално спират след въпроса „Това ще е после, а сега какво конкретно предлагате?”.

Колко често се привързваме към човек, предмет или занимание? До каква степен тази привързаност може да бъде силна, без да поставя душевното ни равновесие под заплаха? Всеки има свой отговор на този въпрос.

Помнете: с помощта на тези емоционални връзки е лесно да ви шантажират. Не позволявайте на вашите близки да се превърнат в домашни терористи.


Не си поставяй цел

За някои това може да е най-необичайния закон и осъзнаването му може да изисква малко повече време. Често, ако целта е поставена неправилно, то след нейното постигане настъпва опустошение. Най-вероятно тази цел ви е натрапена отвън.

Затова винаги питайте себе си или хората, които ви вдъхновяват да направите нещо: „Какво следва след това?”.

Като пример ще ви дам една от любимите фрази на всички родители: „Трябва да получиш висше образование”. Какво следва след това?

Да бъда брокер на недвижими имоти, да се занимавам с продажби или да започна свой бизнес? Мога да направя всичко това и без висше образование.


Не пречи

Най-гениалният от всички закони. Той може и трябва да се прилага, както по отношение на нас самите, така и по отношение на другите хора.

Фразата „Не ми пречи, моля” е способна да върши чудеса. Най-важното е да я кажете, преди да сте започнали да изпитвате раздразнение.


В природата няма лошо време

Това е законът с най-голям философски потенциал. Той ни учи да използваме всяка възможност, в това число и своите пропуски.

Той е формулиран по различен начин в различните системи.

Например в НЛП звучи по следния начин: „Няма поражения, има само обратна връзка.” Много от околните ще са щастливи да ви напомнят за вашите неуспехи или да се оплачат колко зле е положението наоколо.

В такива случаи няма лошо или добро – има само вашето отношение.


 Не осъждай, не критикувай.


Трудно може да се уържи желанието да нахокаш някой идиот. Но тази критика не е нужна – нито на вас, нито на останалите. Запомнете това! Когато за пореден път тръгнат да ви осъждат се вслушайте, но не критикувайте в отговор. Ето и някои полезни въпроси, които може да зададете в такъв случай:

И какво следва от това?

Как предлагаш да се промени тази ситуация?

Защо смяташ, че само твоята гледна точка е правилната?

А най-добре въобще не обръщайте внимание.


Не предавай информация, преди да си я направил своя (навик, опит, умение).


Ако не проверявате информацията, която разпространявате, то вие се превръщате в клюкар. Вашите думи престават да бъдат достоверни. От това с радост ще се възползват вашите недоброжелатели. Общувайки с други хора, уточнявайте как и те са проверили информацията, която ви съобщават. Повечето от тях въобще не проверяват, ставайки жертва на коварни игри или пропаганда.


Навсякъде и винаги искай разрешение.

Закон от областта на етикета. Неговото използване не само застрахова от излишни усилия, но и създава имидж на културен и възпитан човек.

И все пак – питайте само с увереност, иначе ще изглеждате като вечно съмняващ се странник или добро копие на познатият “вежлив елен“.

Законите на Ар Сантем са свързани помежду си, образувайки т.нар. невидим манипулационен щит – използвайте го с усмивка

lifehack.bg
Прочети…



 

20-те най-вредни и тежки мисли, и навици, които можем без съжаление да изхвърлим от главата и живота си.

1. Страх от неизвестното - пътят е там, където стъпвате. 2. Навикът да сравнявате и мислите , че другите са по-щастливи, успешни и кат...

Популярни статии

Връзка с нас

Име

Имейл *

Съобщение *

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Предоставено от Blogger.
Copyright © Правилата на живота | Powered by Blogger
Design by Saeed Salam | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com